1. Koľko gramov chladiva obsahuje plechovka s chladivom R134A?

Jedna plechovka obsahuje 170 gramov chladiva, čo zodpovedá 453 gramom chladiva R-134a, jedného z najbežnejších chladív.

2. Je plechovka na jedno použitie?

Kanister je na opakované použitie, avšak po otvorení kanistra a naplnení klimatizácie plynom pomocou manometrickej trubice sa musí ventil uzavrieť. Neskôr sa môže plechovka spolu s hadičkou manometra opäť použiť na opätovné naplnenie klimatizácie. Ak sa však plechovka otvorí a manometrické potrubie sa odpojí, nebude možné plechovku znovu použiť.

3. Dá sa kábel opakovane použiť?

Áno, kábel môžeme opakovane použiť na rôzne inštalácie klimatizácie. Je to pohodlné a ekonomické riešenie pre našich používateľov, pretože nemusia kupovať nový kábel zakaždým, keď potrebujú vykonať meranie a doplniť klimatizáciu.

4. Koľko plechoviek potrebujem pre svoje auto?

To závisí od objemu nádrže chladiaceho systému. Naše chladivo zodpovedá 453 gramom plynu R134a alebo 510 gramom chladiva R12. Potrebné budú maximálne 2 plechovky plynu.

5. Ako skontrolovať, či je súprava kompatibilná s mojím modelom vozidla?

Skontrolujte, aký typ chladiva sa odporúča pre váš model vozidla. Automobily vyrobené pred rokom 1994 zvyčajne vyžadujú plyn R12, zatiaľ čo vozidlá z rokov 1994 – 2016 sú zvyčajne vybavené chladiacimi systémami s plynom R134a. Po roku 2016 sa objavil nový typ chladiaceho plynu R1234yf, ktorý sa používa v čoraz väčšom počte automobilov.

Nezabudnite, že z týchto pravidiel existujú určité výnimky, preto sa vždy oplatí overiť, ktoré chladivo je odporúčané pre váš konkrétny model vozidla, a najlepšie to urobíte pod kapotou.

6. Je plyn pre vozidlo bezpečný?

Samozrejme, že plyn používaný ako náhrada v klimatizácii automobilu je pre vozidlo bezpečný. Navyše jeho používanie môže mať výhody, ako napríklad predĺženie životnosti komponentov klimatizácie.

7. Oplatí sa naplniť klimatizáciu plynom pred zimným obdobím, ak aj tak nebudete môcť klimatizáciu používať celú zimu?

Správna príprava klimatizácie pred zimným obdobím je kľúčom k jej udržaniu v dobrom stave. Hoci sa môže zdať, že plnenie systému chladivom je zbytočné, oplatí sa to urobiť. Nedostatok chladiva môže viesť k hromadeniu vlhkosti v systéme, čo môže následne poškodiť komponenty, ako je napríklad kompresor. Pravidelné plnenie klimatizácie pred zimným obdobím pomáha vyhnúť sa nákladným opravám a minimalizuje riziko poškodenia. Okrem toho používanie klimatizácie počas zimného obdobia pomáha odvlhčovať interiér vozidla a zabraňuje rastu húb a plesní.

8. Existuje spôsob, ako zlepšiť výkon klimatizačnej jednotky vo vozidle, ktorá je v súčasnosti funkčná, ale jej účinnosť sa výrazne zhoršila?

Áno, oplatí sa mať pri sebe súpravu, pretože v prípade poruchy môžete sami obnoviť výkon klimatizácie a rýchlo pokračovať v ceste. Doplňte si súpravu a považujte ju za svoje „príručné náhradné koleso“.